Jednym z powszechniejszych dodatków stosowanych przy produkcji żywności jest sól. Jej zadaniem jest poprawienie walorów smakowych oraz przedłużenie trwałości produktów spożywczych. Jej nadmierna ilość w diecie może jednak mieć niekorzystny wpływ na wiele organów i zwiększać ryzyko niektórych chorób, w tym nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, udaru mózgu oraz kamicy nerek. Jak ograniczyć spożywanie soli? Czym przyprawiać dania, by podkręcić ich smak i nie szkodzić swojemu zdrowiu? Sprawdź!

Dlaczego sól jest szkodliwa i trzeba ją ograniczać?

Dlaczego sól jest szkodliwa i trzeba ją ograniczać?

Znana od czasów starożytności sól stanowi niezwykle powszechny składnik kulinarny, bez którego wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie codziennego gotowania. Poza tym, że nadaje posiłkom odpowiedniego smaku, wpływa na ich konsystencję i jest doskonałym konserwantem. Niestety jej nadmierne spożycie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Udowodniono, że byt duża ilość soli nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju schorzeń układu sercowo-naczyniowego, ale też sprzyja występowaniu osteoporozy, otyłości, chorób nowotworowych oraz przewlekłych stanów zapalnych w obrębie układu pokarmowego. Ponadto jej nadmierne spożycie nasila zatrzymywanie wody w organizmie, które powoduje opuchliznę, przybieranie na wadze, przewlekłe zmęczenie oraz nawracające bóle głowy. To wystarczające argumenty, by ograniczyć dosalanie potraw i nauczyć się wzbogacać ich smak przy pomocy innych produktów.

Jakie produkty zawierają najwięcej soli?

Dietetycy coraz częściej podkreślają, że zawartość soli w diecie wielu osób znacznie przekracza dopuszczalne dzienne spożycie, które wynosi 5 gramów na dobę (jedna płaska łyżeczka do herbaty). Niestety sam odstawienie solniczki zwykle nie wystarcza do zredukowania tego składnika w diecie. Większość chlorku sodu pochodzi bowiem z gotowych i przetworzonych produktów, które zawierają duże ilości soli.

Jakie produkty zawierają najwięcej soli?

Do produktów, które zawierają najwięcej soli zalicza się:

  • kostki rosołowe,
  • zupy i sosy w proszku,
  • płatki kukurydziane,
  • konserwy,
  • wędzone i peklowane wędliny,
  • sery żółte,
  • musztardy i ketchupy,
  • niektóre przekąski np. chipsy.

Spore ilości soli można też znaleźć w warzywach konserwowych (fasola, kukurydza) oraz w niektórych mieszankach przyprawowych. Do produktów o wysokim poziomie tego składnika należą ponadto gotowe soki warzywne. Dlatego jeśli często je spożywasz, koniecznie czytaj etykiety w trakcie zakupów, by wiedzieć, ile soli zawierają.

Sól w konserwach

Czym zastąpić sól w diecie?

Jeśli myślisz, że ograniczenie soli w diecie jest trudne, jesteś w błędzie. Jednym ze sposobów na zredukowanie spożycia tego składnika jest stopniowe zmniejszanie jego ilości do posiłków. Inną metodą jest sięganie po zamienniki soli, które są bardzo aromatyczne i znakomicie nadają się do urozmaicania smaku potraw.

Świeże i suszone zioła

Do najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych zamienników soli należą świeże i suszone zioła. Na tej liście znajdują się m.in.: majeranek, bazylia, kolendra, szałwia, lubczyk, estragon, czosnek, gorczyca, pieprz. Do przyprawiania dań możesz też wykorzystać kurkumę, rozmaryn, gałkę muszkatołową oraz sproszkowaną paprykę.

Bazylia

Ocet balsamiczny

Do podkreślania smaku i aromatu posiłków przyrządzanych w domowym zaciszu świetnie nadaje się też ocet balsamiczny. Możesz go dodawać nie tylko do zup i dań głównych. Doskonale sprawdzi się również jako składnik marynat i sosów. Dodatkowo ocet balsamiczny reguluje poziom cukru, normuje ciśnienie krwi i zawiera przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać wolne rodniki.

Oliwa z oliwek

Do przyprawiania potraw śmiało możesz wykorzystać też oliwę z oliwek. Jej niepowtarzalne właściwości sprawiają, że znakomicie sprawdzi się jako składnik sałatek, sosów, zup i wielu innych dań. Poza tym, że nie zawiera soli, odznacza się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega oraz polifenoli, które wspomagają ochronę lipidów przed niekorzystnym wpływem stresu oksydacyjnego.

Oliwa z oliwek

Sól himalajska

Jeśli mimo wszystko nie możesz obejść się bez soli i nie przemawiają do Ciebie powyższe zamienniki, możesz sięgnąć po sól himalajską. Różowa sól wydobywana w Himalajach to nie tylko dobrze znany chlorek sodu. To również szereg substancji mineralnych, elektrolitów i pierwiastków, które są niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Sól himalajska jest też czysta i wolna od zanieczyszczeń.

Mniej soli w diecie to lepsze zdrowie i dłuższe życie!

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi wiesz już, jak unikać przesadzonego spożycia w soli i jakie zamienniki mogą pomóc w ograniczeniu jej spożycia. W celu zachowania zdrowia staraj się wybierać jak najwięcej produktów świeżych i nieprzetworzonych w oparciu o piramidę żywienia. Podczas zakupów uważnie też czytaj etykiety, aby mieć pewność, że do Twojego koszyka trafią wartościowe artykuły o jak najniższej zawartości soli. Uważaj szczególnie na sól ukrytą, przez którą zupełnie nieświadomie możesz przekroczyć zalecane maksymalne spożycie chlorku sodu.

 

Przeczytaj również: Zdrowe i kreatywne przepisy na śniadanie