Zdrowe i kreatywne przepisy na śniadanie
Szybkie tempo życia, brak czasu oraz natłok obowiązków spowodowały, że wiele osób pomija pierwszy poranny posiłek. Niestety rezygnacja ze śniadania nie służy organizmowi. Jego regularne zaniedbywanie może przyczynić się do spowolnienia metabolizmu, szybszego przybierania na wadze, a nawet do zaburzeń odżywiania. Dlaczego opuszczanie śniadań jest tak poważnym błędem żywieniowym? Czy zdrowy, zbilansowany posiłek można przygotować w krótkim czasie? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy też kilka kreatywnych pomysłów na smaczne i pełnowartościowe śniadanie.
Dlaczego śniadanie jest ważne i nie należy z niego rezygnować?
Mogłoby się wydawać, że rezygnacja ze śniadania to świetny sposób na wydłużenie czasu spędzanego w łóżku i możliwość szybszego wyjścia z domu. Niestety, tylko pozornie. Pomijanie pierwszego porannego posiłku na dłuższą metę może powodować wiele konsekwencji zdrowotnych. Najczęstsze z nich to:
- wolniejsza przemiana materii,
- brak energii,
- nadmierna senność,
- dłuższy czas reakcji mózgu,
- gorsza koncentracja,
- spadek wydajności,
- osłabienie układu immunologicznego.
Skutkiem niejedzenia śniadań może być też większe ryzyko niektórych schorzeń takich jak m.in. cukrzyca, choroba wieńcowa czy wrzody żołądka i dwunastnicy. Pomijanie tego ważnego posiłku może też sprzyjać odczuwaniu trudnych do opanowania napadów głodu, które często kończą się sięgnięciem po niezdrową przekąskę w postaci białej bułki czy czekoladowego batonika.
Kreatywne i zdrowe przepisy na śniadanie
Często zdarza Ci się rezygnować z pierwszego posiłku z powodu pośpiechu i porannej gonitwy? Jeśli uważasz, że przygotowanie zdrowego i wartościowego śniadania zajmuje wiele czasu, jesteś w błędzie. Poniżej przygotowaliśmy kilka kreatywnych przepisów, z których pomocą wyczarujesz smaczne i sycące dania zaledwie w kilka chwil. Sprawdź, jakie posiłki mogą wejść na stałe w skład Twojego codziennego jadłospisu.
Kolorowy omlet z papryką, szczypiorkiem i kurkumą
Omlet znakomicie sprawdzi się na pożywne białkowo-tłuszczowe śniadanie. Do jego przygotowania potrzebujesz jedynie jajek, mąki (np. kokosowej), masła klarowanego, kurkumy, papryki oraz szczypiorku. Jajka rozbij, dodaj przyprawy, mąkę i pokrojoną w paski paprykę. Całość podsmaż na maśle. Gotowe danie obficie posyp szczypiorkiem.
Sałatka z ryżem, kiełkami i wędzoną makrelą
Świetnym pomysłem na pełnowartościowe śniadanie jest też sałatka. My proponujemy ją w wersji z ugotowanym ryżem, kiełkami i wędzoną makrelą. Wystarczy, że w misce połączysz ze sobą wszystkie składniki, wymieszasz i dodasz łyżkę naturalnego jogurtu. Zawarte w sałatce kiełki dostarczą organizmowi dobrze przyswajalnego białka, fosforu, wapnia, żelaza oraz witamin z grupy B.
Twarogowe racuchy z masłem orzechowym
Jeśli lubisz jeść śniadania na ciepło, ciekawą propozycją mogą okazać się twarogowe racuchy z masłem orzechowym. Do ich przygotowania potrzebne są następujące składniki: niskotłuszczowy twaróg, jajka, mąka oraz cukier waniliowy (możesz spokojnie zastąpić go innym słodziłem np. miodem lub ksylitolem). Twaróg wymieszaj z żółtkami, dodaj mąkę, cukier i białka ubite na sztywną pianę. Z powstałej masy usmaż placki. Racuchy znakomicie komponują się z masłem orzechowym, ale możesz też serwować je z dżemem, jogurtem lub sezonowymi owocami.
Komosa ryżowa z malinami, ricottą i melisą
Smaczne i wartościowe pod względem odżywczym śniadanie przygotujesz też na bazie komosy, która jest sycąca, bezglutenowe oraz lekkostrawna. Na początku dokładnie wypłucz ją w zimnej wodzie, następnie ugotuj. Gdy komosa będzie wystarczająco miękka, zdejmij z ognia. Dodaj maliny, serek ricotta oraz melisę. W zależności od preferencji smakowych posiłek możesz polać miodem lub syropem klonowym. W roli słodziku świetnie sprawdzą się też posiekane daktyle.
Rozgrzewająca owsianka z granatem, nasionami chia i ksylitolem
Jeszcze jedną propozycją zdrowego i sycącego śniadania jest rozgrzewająca owsianka z granatem, nasionami chia i ksylitolem. Do jej przygotowania możesz użyć wody, mleka lub dowolnego napoju roślinnego (sojowego, owsianego, migdałowego). Do rondelka wsyp płatki i zagotuj na wolnym ogniu. Do gotowej owsianki dodaj garść owocu granatu i nasiona chia. Tak posiłek nie tylko pomoże Ci długo utrzymać energię, ale też dostarczy organizmowi błonnika, który stanowi ważny element profilaktyki zaparć, hemoroidów i nowotworów jelita grubego.
Zdrowe, wartościowe śniadanie nie musi być nudne i czasochłonne!
Jeśli do tej pory śniadanie kojarzyło Ci się głównie z zapychającymi kanapkami, najwyższy czas to zmienić. Do wyboru masz bowiem wiele inspirujących i kreatywnych propozycji, które doskonale sprawdzą się na pyszny, zdrowy i pożywny posiłek na rozpoczęcie dnia. A jeśli mimo wszystko od czasu do czasu masz ochotę zjeść ulubioną kanapkę, staraj się wybierać dobrej jakości pełnoziarniste pieczywo, świeże warzywa i dodatki o niskiej zawartości tłuszczu. Wartościowe śniadanie wcale nie oznacza, że musisz spędzać cały poranek w kuchni – pamiętaj!
Zobacz również: Jak zminimalizować ilość cukru w diecie?